Upravit stránku
09. 12. 2020Korbelova Jana

Prosinec si řada z nás doslova vychutnává. Jak v čase plném hodování prospět i chrupu?

Advent a svátky jsou neodmyslitelně spojeny se spoustou dobrot, které si běžně nedopřáváme. Za všechny zmiňme mikulášskou nadílku, vánoční cukroví, štědrovečerní hostinu nebo pochutiny ze silvestrovského menu. Jenže sladkosti i víno, kterými řada z nás na sklonku roku zrovna nešetří, představují nápor na zubní sklovinu. Jak tedy vašemu chrupu náročné (před)vánoční dny trochu zpříjemnit?

Pestrá a vyvážená

Ideální svátky jsou šťastné a veselé, pro jídelníček však stále platí, že by měl být hlavně pestrý a vyvážený. Pokud jde o zdraví zubů, záleží například na dostatečném množství vápníku, což asi není třeba zdůrazňovat. Možná vás ale překvapí, že k potravinám bohatým na tento stopový prvek patří kromě dobře známých mléčných výrobků i brokolice, mořské řasy nebo olejnatá semena jako třeba mák. V souvislosti s vápníkem je ovšem zároveň třeba zmínit, že pokud o svůj chrup pečujete za pomoci přípravků s obsahem fluoridu, měli byste alespoň půl hodiny po jejich aplikaci počkat s konzumací potravin bohatých na soli vápníku, tedy i mléka.

Další potravinou, kterou mají jistě na talíři vyznavači zdravého životního stylu, a která bude prospěšná i pro váš chrup, je celozrnný chleba. Dejte ale pozor na pečivo, které je tmavé jen díky přidanému barvivu. To většinou bývá zdrojem sacharidů, za něž vám zuby příliš nepoděkují. Skutečně kvalitní celozrnné pečivo samozřejmě také obsahuje sacharidy, ale těch tzv. zkvasitelných je v něm poměrně málo, což je pro naše ústa dobrá zpráva. Navíc bývá takové pečivo o něco tužší, a tak podporuje žvýkání a tvorbu slin, které naředí kyselé pH v našich ústech.

Něco na zub

Co by to bylo za vyvážené menu, kdyby v něm chyběla zelenina. Ideální součástí svačinky může být například syrová mrkev nebo jiná vláknitá zelenina. I její žvýkání totiž podporuje tvorbu slin, které jak už víme, pomáhají optimalizovat pH v dutině ústní. Nakrájená zelenina s domácím dipem třeba jen v podobě dobře ochucené zakysané smetany je navíc skvělou alternativou pro ty, kdo potřebují něco jíst při sledování televize nebo při učení.

Tip máme i pro ty, které honí mlsná. Pokud přemýšlíte, co si dát na zub, tak vězte že doslova dobré jsou na zuby například ořechy. Nejen že jsou bohaté na vápník, ale některé (jmenujme arašídy) obsahují i hodně vitamínu D, který navíc vstřebávání vápníku podporuje. Ideální je konzumovat oříšky nepražené a nesolené.

Povinná výbava

Pro zdraví svých zubů byste měli mít vždy po ruce obyčejnou čistou vodu nebo žvýkačky bez cukru. V obou případech jde o již zmiňované udržení optimálního pH v ústech. Propláchnutí úst obyčejnou vodou se navíc hodí i po konzumaci vína či jiných agresivnějších nápojů, k nimž patří i ovocné džusy. Ty totiž narušují zubní sklovinu, a tak snáze dochází k jejímu erozivnímu poškození. Minimálně půl hodiny po jejich konzumaci byste si proto neměli zuby čistit kartáčkem. Voda je ale pro tuto příležitost skvělým pomocníkem.

 

Tip na adventní neděli

Předvánoční čas přináší spoustu krásných tradic, k nimž patří zapalování svíček na adventním věnci.  Zkuste si s tímto rituálem spojit ještě jeden, který ale stojí za to zachovat po celý rok. Jednou týdně si vaše zubní sklovina zaslouží intenzivní lokální fluoridaci. K ní slouží léčivý přípravek elmex gelée dentální gel (25 g), který slouží jako prevence zubního kazu, a dokonce i jako léčba počínajícího zubního kazu. Vhodný je i k ošetření citlivých zubů. Nanáší se na vyčištěné zuby a jeho použití je snadné. Neděle, která bývá pro většinu z nás volnějším dnem, je pro tento jednoduchý návyk pro krásu i zdraví jako stvořená. Podrobnější informace o přípravku najdete ZDE. Elmex gelée dentální gel (25 g) je lék k použití v dutině ústní. Obsahuje léčivé látky: směs aminfluoridů a fluorid sodný. Čtěte pečlivě příbalovou informaci!

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti