Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
20. 10. 2021Korbelova Jana
1. Vylaďte pitný režim i každodenní péči
Zatímco v letních vedrech byla čerstvá voda při ruce samozřejmostí, s klesajícími teplotami se mnohem lákavější volbou stávají teplé nápoje v čele s kávou a čajem. Jenže právě ty nemusí být z hlediska chrupu ideální hned ze dvou důvodů. První souvisí s citlivostí zubů[L1] , druhý s jejich zabarvením[L2] . Citlivé zuby vám mohou znepříjemnit nejen pohodu u čaje nebo kávy, ale také osvěžující svačinku v podobě na podzim dozrávajícího ovoce, třeba skvělých šťavnatých jablek. I na ně totiž citlivý chrup často reaguje.
Co s tím? Osvojte si jednoduché návyky, které vám při čištění pomůžou předejít ustupování dásní, jež s citlivostí zubů často souvisí. Základem je pravidlo od červené k bílé, to znamená čištění od červených dásní k bílým zubům, nikoliv naopak. Pohyby vpřed a vzad nahraďte jemnými a k dásni šetrnějšími krouživými pohyby. Místo tvrdého kartáčku vsaďte na měkčí a spíše než na tlak, dbejte na pečlivé provedení a dokonalou techniku čištění.
Pokud jde o zabarvení, zkuste ho minimalizovat tím, že si alespoň občas dáte místo černého čaje bylinkový. Patříte-li k milovníkům vína, je z tohoto hlediska rozhodně vhodnější bílé. A když dostanete chuť na některou z ovocných či zeleninových šťáv, které mohou ohrozit bělost chrupu, pijte ji přes brčko. To pomůže omezit hromadění barvicích látek na povrchu zubu.
Po konzumaci těchto i dalších ochucených nápojů, stejně jako po jídle, nezapomeňte ústa vypláchnout obyčejnou vodou nebo si vzít žvýkačku bez cukru. Pomáhají totiž neutralizovat kyseliny zubního plaku, které jsou častou příčinou vzniku zubního kazu.
2. Doplňte ty pravé vitamíny a minerály
Na podzim obvykle věnujeme pozornost posílení přirozené obranyschopnosti organismu, na kterou má příznivý vliv vitamín D. A právě ten přispívá i k udržení normálního stavu zubů. Navíc podporuje vstřebatelnost další pro zdravý chrup zásadní látky, kterou je vápník. Nezapomeňte tedy jejich zdroje například v podobě mléčných výrobků či vajec zařadit do svého jídelníčku v dostatečném množství. Pokud vás honí mlsná, jsou naším tipem oříšky. Ty totiž obsahují nejen vápník, ale některé (třeba arašídy) i vitamín D. Konzumujte je nejlépe nepražené a nesolené.
3. Nezapomeňte na fluoridaci
Pravidelné a správné čištění zubů je základem prevence vzniku zubního kazu. Pokud před ním chcete svůj chrup ochránit ještě lépe, doplňte čištění o takzvanou lokální fluoridaci[L1] . Jejím cílem je dodat do povrchových vrstev skloviny dostatečné množství fluoridů, a zvýšit tak odolnost vůči kyselinám vytvářeným bakteriemi zubního plaku. K fluoridaci v domácím prostředí je určen elmex® gelée dentální gel[L2] (25 g), který obsahuje téměř 10x vyšší množství fluoridů než běžná zubní pasta. Je určen k prevenci a léčbě počínajícího zubního kazu, ale hodí se také k ošetření citlivých zubů. Jedná se o léčivý přípravek, který pořídíte v lékárně, a to bez předpisu.
Elmex® gelée dentální gel, 25 g, je lék k použití v dutině ústní. Obsahuje léčivé látky: směs aminfluoridů a fluorid sodný. Čtěte pečlivě příbalovou informaci!