Upravit stránku
25. 06. 2021Korbelova Jana

Čištění zubů nestačí. Při péči o dutinu ústní nezapomínejte na dásně!

Narůžovělé, těsně přiléhající k zubu a nekrvácející. Přesně takové by měly být dásně, které úzce souvisejí s celkovým zdravím úst. Jejich potřeby však při každodenní péči o chrup často nebereme v potaz a pozornost jim věnujeme, až když se vyskytne problém. Ušetřete si zbytečné a nepříjemné starosti vylepšením vaší každodenní rutiny.

I u dásní je zásadní ochrana před bakteriemi zubního plaku. Ty totiž nezpůsobují jen zubní kaz, ale mohou být i příčinou zánětu dásní (gingivitidy) a v případě jeho nedostatečné léčby i parodontitidy (lidově též parodentózy), která patří k nejčastějším příčinám ztráty zubu v dospělosti.

Co by tedy mělo být nedílnou součástí čištění zubů a čemu dalšímu věnovat pozornost?

​​1. Nezapomínejte na detaily

Použití mezizubního kartáčku a dentální niti by nemělo být nadstandardem, ale zcela běžnou součástí čištění zubů. Jen díky nim se totiž dostanete i do obtížně dostupných míst, na nichž se zubní plak často usazuje. Vhodné je také použití ústní vody, která vám pomůže zbavit se složitě odstranitelných bakterií v mezizubních prostorech.

2. Osvojte si správnou techniku

Při čištění nezapomínejte kartáčkem dojet až na kraj zubů a začátek dásní. Buďte ale opatrní, abyste si je zbytečně nepodráždili nebo dokonce neporanili. Užitečné je postupovat takzvaně od červené k bílé, tedy od červených dásní k bílým zubům, nikoliv opačně. Můžete tím předejít například ustupování dásní a s ním obvykle související citlivosti zubů.

Kromě pravidelných návštěv zubaře je vhodné zajít i na dentální hygienu, kde vám pomohou dokonale odstranit nejen zubní plak, ale také zubní kámen.

3. Pořiďte si vhodné vybavení

Optimální volbou pro zuby i dásně bývá kartáček s menší čisticí hlavou, která umožňuje lepší manipulaci. Pro šetrnou, a přitom účinnou péči raději vybírejte kartáček s měkčími vlákny. Zbytečně na něj netlačte, spíše se soustřeďte na správné provedení a věnujte dokonalému vyčištění dostatek času.

I při volbě zubní pasty a ústní vody mějte kromě chrupu na mysli také ochranu a přirozenou regeneraci dásní. Kompletní řadu nabízí například značka meridol. Její součástí je i zubní pasta meridol Parodont Expert je vyvinuta speciálně pro lidi se sklonem k parodontitidě. Obsahuje vyšší koncentraci antibakteriálních složek i eukalyptus pro příjemný chladivý efekt, a poskytuje tak potřebnou podporu a péči. Více informací o ní najdete na https://elmex-gelee.cz/meridol-system-pro-ochranu-dasni-podpora-prirozene-regenerace-dasni

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti