Upravit stránku

Časté rizikové faktory:

  • obnažení kořene a kaz kořene
  • sekundární kaz
  • zhoršení orální hygieny
  • chronická onemocnění
  • poruchy motoriky
  • snížení obranných schopností organismu

Příklad z praxe:

Pacient: 65letá žena s obnaženými zubními krčky

Situace: U několika zubů jsou obnažené krčky. Ty zvyšují riziko vzniku zubního kazu, odhalený cement je měkčí, tenší a méně odolnější než zubní sklovina. Zubní krčky se obtížně čistí a pacientka si tyto části zubů čistí méně důkladně. Oba tyto faktory usnadňují tvorbu plaku a podporují vznik kazu kořene.

Koncepce individuální profylaxe: Základem ošetření a prevence vzniku kazu v oblasti kořene zubu představuje potřebná individuální profylaxe, pečlivá domácí ústní hygiena a průběžné sledování pacienta. Pacientce je nejdříve doporučeno používání měkkého zubního kartáčku. Poté si musí nacvičit správnou techniku čištění a následně jí jsou předány úvodní informace o používání mezizubního kartáčku. Instruktáž a doporučení speciálních prostředků ústní hygieny pro obnažené zubních krčky, a vysvětlí jejich účinky. Pro prevenci vzniku zubního kazu je v zubní ordinaci po profesionálním čištění zubů ihned nanesen koncentrovaný fluoridový gel nebo lak. Pro domácí péči o chrup a intenzivní fluoridaci je pacientce jako ochrana před vznikem kazu v oblasti kořene zubu doporučena vysoce koncentrovaná fluoridová zubní pasta (obsah fluoridu 5000 ppm), která podporuje remineralizaci kazu v oblasti kořene zubu. Pro zajištění optimálního profylaktického účinku je nutno aplikaci gelu nebo laku s vyšší koncentrací fluoridu v pravidelných intervalech jednou za čtvrt roku opakovat.

Na přání pacientky se provádí ordinační čištění zubů nejprve čtvrtletně, a pak půlročně.

Užitek: Spokojená a spolupracující pacientka, oceňuje odbornou způsobilost personálu v oblasti dentálního zdraví jako celku, zisk nových pacientů na doporučení. Při průběžném provádění doporučených profylaktických opatření si může uchovat chrup až do vysokého věku, což je součástí kvality života.

TIP PRO VÁS:

Pro intenzivní domácí péči je určen přípravek elmex® gelée dentální gel, léčivý přípravek pro lokální fluoridaci. Koncentrovaný zubní gel, který obsahuje  téměř 10x vyšší množství fluoridů než běžná pasta, a chrání tak povrch zubu před působením kyselin, které našim zubům neprospívají. Díky svým účinkům léčí počínající zubní kaz a minimalizuje riziko jeho vzniku. Použití tohoto gelu je velmi jednoduché. Stačí jej jednou týdně kartáčkem nebo vatovou tyčinkou nanést na povrch zubů a nechat působit. Po aplikaci není třeba vyplachovat ústa, stačí jen vyplivnout přebytečný gel. Jeho použití je vhodné a efektivně působí i při zvýšené citlivosti zubů.

Povinné sdělení u léčivého přípravku:

Elmex®gelée dentální gel je lék k použití v dutině ústní. Obsahuje léčivé látky: směs aminfluoridů a fluorid sodný. Čtěte pečlivě příbalovou informaci!

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti