Upravit stránku
26. 10. 2020Korbelova Jana

V koupelně přesýpací hodiny a sadu na domácí bělení, v kabelce jablko a v telefonu fotka širokého úsměvu tety Běty jako jasný důkaz. Tak nějak může vypadat vaše výbava pro péči o chrup, podlehnete-li častým mýtům, které jsou s ní spojeny. Pojďme se na ně podívat.

Čištění zubů je základ

O každodenní péči coby ochraně před zubním kazem není pochyb. Klíčová je ale její kvalita. Bakterie zubního plaku, které při zpracování cukrů produkují kyseliny narušující povrch zubů, se totiž často usazují v místech, která se špatně čistí. Patří k nim například zubní krček nebo rýhy na žvýkacích plochách zubu. Místo stopování dvou minut, které představují zažité minimum času doporučeného pro čištění zubů, tedy raději věnujte pozornost opravdu důkladné péči. Při ní je častou chybou až přehnané drhnutí hladkých předních ploch, které září, zatímco mezizubní prostory zůstávají opomíjeny. Ve vaší výbavě by tak kromě kvalitního klasického kartáčku neměly chybět ani ty mezizubní. S jejich výběrem i správnou technikou čištění vám může pomoci jak zubní lékař, tak specialisté na dentální hygienu. Sami se pak přesvědčíte, že pečlivě vyčistit zuby ze všech stran za dvě minuty stihnete jen těžko.

U čištění ještě zůstaňme, protože se s ním pojí ještě jeden poměrně rozšířený mýtus. Jde o jablko, které by mělo zastat roli kartáčku, když ho zrovna nemáte po ruce. Základem přesvědčení, že právě jablko vám s péčí o chrup pomůže, bude zřejmě příjemný pocit hladkých zubů, který po konzumaci oblíbeného ovoce míváme. Ve skutečnosti však jablko díky své kyselosti i obsahu cukru zvyšuje pH v ústech stejně jako většina potravin a slazených nápojů. Pokud tedy chcete svým zubům po jídle dopřát péči a nemáte možnost si je vyčistit, sáhněte raději po obyčejné vodě. Užitečné jsou i žvýkačky bez cukru, jejichž žvýkáním podporujete tvorbu slin, které vám sladké nebo kyselé v ústech naředí.

Na odstínu záleží

Ke krásnému úsměvu v našich představách patří zářivě bílá barva. Jenže ta se zdravým a kvalitní péčí o chrup nemusí vůbec souviset. Odstín zubů je individuální a každému z nás byl dán do vínku jiný, což samozřejmě není omluvou pro žlutý nečištěný chrup. Chcete-li si o přirozené bělosti svých zubů udělat představu, podívejte se na odstín bělma očí – jsou si totiž podobné.

A teď ty o kazu…

Celá řada mylných představ je spojena i se zubním kazem. Asi nejčastější se týká genetické zátěže, kterou si řada z nás omlouvá zanedbaný stav svých úst. Pravdou je, že dědičnost má vliv na odolnost zubních tkání, tvar zubní korunky a postavení zubů, nelze ji ale přeceňovat. Nezapomínejme, že zubní kaz je onemocnění, které způsobují bakterie nacházející se v plaku na povrchu zubu, a lze tak zjednodušeně říci, že čisté zuby se nekazí. Podstatné jsou proto zdravé návyky, ať už stravovací nebo ty spojené s čištěním zubů, a ty si na rozdíl od genů ze své rodiny ne vždy odnášíme.

Zažité máme i přesvědčení, že když už zubní kaz vzniká, zastavit ho může jen vrtačka v rukou zubaře. Méně se ví, že prvním projevem vznikajícího zubního kazu je demineralizace, které si můžeme všimnout jako „bílé“ skvrny. V této fázi je ještě možné zubní kaz vyléčit, a to důkladným očištěním a remineralizací, k níž přispívá tzv. fluoridace, tedy aplikace fluoridů. Ty zvyšují odolnost zubů vůči kyselinám vytvářeným bakteriemi zubního plaku. Dalším pozitivním účinkem fluoridů je zpomalení metabolismu a množení těchto bakterií.

Stop zubnímu kazu

K fluoridaci v domácím prostředí je určen léčivý přípravek elmex gelée dentální gel, 25 g. Představuje prevenci a léčbu počínajícího zubního kazu a vhodný je i k ošetření citlivých zubů. Přípravek se jednoduše aplikuje na zuby pomocí kartáčku nebo vatové tyčinky a po použití se vyplivne, ústa už se pak nevyplachují. Používá se jednou týdně a je vhodný pro dospělé a děti od šesti let. Více se o něm dozvíte ZDE. Elmex® gelée dentální gel, 25 g, je lék k použití v dutině ústní. Obsahuje léčivé látky: směs aminfluoridů a fluorid sodný. Čtěte pečlivě příbalovou informaci!

TIP PRO VÁS:

Pro intenzivní domácí péči je určen přípravek elmex® gelée dentální gel, léčivý přípravek pro lokální fluoridaci. Koncentrovaný zubní gel, který obsahuje  téměř 10x vyšší množství fluoridů než běžná pasta, a chrání tak povrch zubu před působením kyselin, které našim zubům neprospívají. Díky svým účinkům léčí počínající zubní kaz a minimalizuje riziko jeho vzniku. Použití tohoto gelu je velmi jednoduché. Stačí jej jednou týdně kartáčkem nebo vatovou tyčinkou nanést na povrch zubů a nechat působit. Po aplikaci není třeba vyplachovat ústa, stačí jen vyplivnout přebytečný gel. Jeho použití je vhodné a efektivně působí i při zvýšené citlivosti zubů.

Povinné sdělení u léčivého přípravku:

Elmex®gelée dentální gel je lék k použití v dutině ústní. Obsahuje léčivé látky: směs aminfluoridů a fluorid sodný. Čtěte pečlivě příbalovou informaci!

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti