Upravit stránku
26. 10. 2020Korbelova Jana

Jde o nejrozšířenější infekční onemocnění, kterým trpí až 99,9 % populace*. I když ho často přičítáme genům, ve skutečnosti bývá na vině spíše nedostatečná péče. Pojďme se podívat, jak zubní kaz vzniká a v jaké fázi ho ještě lze léčit bez zubaře a vrtačky.

Zubní kaz krok za krokem

Vznik kazu souvisí s narušením zubní skloviny, tedy vnější vrstvy korunky, která chrání pod ní uložené části zubu. Přestože jde o vůbec nejtvrdší tkáň v lidském těle, je ohrožena například působením kyselin. Jejich zdrojem může být jídlo a pití, velmi agresivní kyseliny však při zpracovávání cukrů produkují bakterie zubního plaku. Ty se na zubech usazují především v místech, která se obtížně čistí. Jde tedy například o zubní krčky nebo třeba rýhy na žvýkacích plochách zubu. V souvislosti s tím lze říci, že čisté zuby se zkrátka nekazí. Bez plaku a působení bakterií, které potřebují sacharidy, totiž zubní kaz nevzniká. To ale předpokládá perfektní péči o dutinu ústní, jejímž základem je správné a pravidelné čištění zubů minimálně dvakrát denně.

Léčba doma…

Pokud se vám to nepodaří, kyseliny způsobují ve tvrdé zubní tkáni úbytek minerálů. Dochází tak k demineralizaci, zpravidla v podobě bílé skvrny na zubu. A právě ta je prvním projevem vznikajícího zubního kazu, který se zpočátku nachází jen ve sklovině. V této fázi máte ještě šanci zubní kaz vyléčit, a to remineralizací. K ní přispívá fluoridace, jejímž cílem je dostat do povrchových vrstev skloviny dostatečné množství fluoridů, které přispívají k lepší odolnosti právě proti kyselinám vytvářeným bakteriemi zubního plaku. Kvůli fluoridaci přitom nemusíte do ordinace zubaře. Pro použití v domácím prostředí je určen léčivý přípravek elmex gelée dentální gel, který obsahuje až 10 x vyšší množství fluoridů než běžná zubní pasta, a představuje tak prevenci i léčbu počínajícího zubního kazu.**

… i v ordinaci

Když se kaz neošetří včas, rozšiřuje se a postupně proniká hlouběji do zubu. Nakonec se může dostat až k nervu zubu a pokud ho infikuje, bývá nutné i ošetření kořenových kanálků. Kaz však nevzniká přes noc. Jde o proces, který trvá poměrně dlouho, obvykle v řádu několika měsíců. Začnete-li se o své zuby zajímat až v momentě, kdy vás něco bolí, musíte počítat s tím, že léčba bude ve všech ohledech náročnější než prevence. Kromě pravidelné péče doma tedy nezapomeňte ani na preventivní prohlídku u stomatologa, a to každých půl roku. Lékař díky moderní technice rozpozná, zda ještě můžete šíření kazu zabránit sami, nebo zda už je potřeba jeho zásah. Čím dříve se na kaz přijde, tím efektivnější je jeho léčba.

Rada na závěr: Pozor na dětské zuby i obnažené krčky

V souvislosti s prevencí zubního kazu věnujte velkou pozornost péči o mléčné zuby. Jejich sklovina je měkčí, a tedy náchylnější na působení kyselin. Zuby jsou navíc menší, takže se na nich kaz rychleji rozšíří až k nervům.

Náročnější na péči je i období přechodu z mléčného na stálý chrup. V ústech se totiž nacházejí zuby různých velikostí, jejich čištění je obtížnější a míst, kam se při něm hůře dostáváte, je více. Právě ta jsou pak ideálním útočištěm pro bakterie zubního plaku.

Rozvoj zubního kazu bývá rychlejší i u zubů s obnaženými krčky. Kaz u nich rychle vzniká na místech, kde již chybí odolná sklovina.  

 

*Zdroj: 2006 – Národní epidemiologická studie, Výzkumný ústav stomatologický, Praha

** Elmex gelée dentální gel, 25 g, je lék k použití v dutině ústní. Obsahuje léčivé látky: směs aminfluoridů a fluorid sodný. Čtěte pečlivě příbalovou informaci!

TIP PRO VÁS:

Pro intenzivní domácí péči je určen přípravek elmex® gelée dentální gel, léčivý přípravek pro lokální fluoridaci. Koncentrovaný zubní gel, který obsahuje  téměř 10x vyšší množství fluoridů než běžná pasta, a chrání tak povrch zubu před působením kyselin, které našim zubům neprospívají. Díky svým účinkům léčí počínající zubní kaz a minimalizuje riziko jeho vzniku. Použití tohoto gelu je velmi jednoduché. Stačí jej jednou týdně kartáčkem nebo vatovou tyčinkou nanést na povrch zubů a nechat působit. Po aplikaci není třeba vyplachovat ústa, stačí jen vyplivnout přebytečný gel. Jeho použití je vhodné a efektivně působí i při zvýšené citlivosti zubů.

Povinné sdělení u léčivého přípravku:

Elmex®gelée dentální gel je lék k použití v dutině ústní. Obsahuje léčivé látky: směs aminfluoridů a fluorid sodný. Čtěte pečlivě příbalovou informaci!

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti