Upravit stránku

Časté rizikové faktory:

  • zuby v posteruptivní maturaci

  • 1. stálé moláry

Příklad z praxe

Pacient: 8letý chlapec, první fáze výměny chrupu, povlak zubů a iniciální kazivé léze (bílé skvrny) na prořezávajících se horních řezácích a dočasných špičácích

Situace: Pacient si nedostatečně čistí zuby. Ústní hygienu ztěžuje výměna zubů. Nedostatečné čištění labiálních ploch v horní a dolní čelisti, takže při čištění nejsou dosaženy cervikální oblasti. Protože po prořezání nových stálých zubů není sklovina ještě úplně vyzrálá, dochází u nich automaticky ke vzniku vyššího rizika zubního kazu.


Koncepce individuální profylaxe: Doporučuje se provést zabarvení povlaku, stanovení intenzity plaku a poučení o významu každodenní péče o chrup. Dentální hygienistka vysvětlí mechanismus vzniku zubního kazu způsobem přiměřeným věku pacienta. Analogicky se obrátí také na jeho rodiče. Objasní souvislost mezí bílými skvrnami jako známkou počínajícího zubního kazu a zubním povlakem na těchto místech. Pro domácí používání doporučí zubní pastu s aminfluoridem pro mladistvé s obsahem fluoridu přiměřeným věku (obsah fluoridu1400 ppm). Kromě toho předvede čištění zubů kartáčkem s použitím vysokofluoridového gelu s aminfluoridem.
doporučí pevně stanovený rytmus: Každou neděli večer po volejbalu aplikace fluoridového gelu, vzhledem ke zvýšenému riziku rozvoje zubního kazu se doporučuje 4krát ročně aplikovat přípravky s vyšší koncentrací fluoridu v ordinaci. V rámci pravidelných prohlídek by měla být zajištěna opakovaná instruktáž a motivace.

Užitek: Trvalá péče vytváří těsnou vazbu s ordinací, zisk nových pacientů na doporučení (kamarádi ze školy). Spokojenost pacienta vede k vyšší motivaci a spolupráci. Domácí používání fluoridového gelu s vyšší koncentrací aminfluoridu se stává nedílnou součástí programu ústní hygieny prováděné každou neděli po volejbalu. Pokyny pro čištění zubů a jejich provádění vedou ke zlepšení ústní hygieny. Při dobré spolupráci lze dosáhnout vyléčení počínajících kariézních lézí.
 

TIP PRO VÁS:

Pro intenzivní domácí péči je určen přípravek elmex® gelée dentální gel, léčivý přípravek pro lokální fluoridaci. Koncentrovaný zubní gel, který obsahuje  téměř 10x vyšší množství fluoridů než běžná pasta, a chrání tak povrch zubu před působením kyselin, které našim zubům neprospívají. Díky svým účinkům léčí počínající zubní kaz a minimalizuje riziko jeho vzniku. Použití tohoto gelu je velmi jednoduché. Stačí jej jednou týdně kartáčkem nebo vatovou tyčinkou nanést na povrch zubů a nechat působit. Po aplikaci není třeba vyplachovat ústa, stačí jen vyplivnout přebytečný gel. Jeho použití je vhodné a efektivně působí i při zvýšené citlivosti zubů.

Povinné sdělení u léčivého přípravku:

Elmex®gelée dentální gel je lék k použití v dutině ústní. Obsahuje léčivé látky: směs aminfluoridů a fluorid sodný. Čtěte pečlivě příbalovou informaci!

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti