Upravit stránku

Časté rizikové faktory:

  • zuby v posteruptivní maturaci
  • 2. stálé moláry
  • 3. stálé moláry 
  • ortodontická léčba

 

Příklad z praxe

Pacient: 13letá dívka , u které probíhá ortodontická terapie s fixním aparátem

Situace: Zámky fixních aparátů usnadňují kumulaci zubního plaku a ztěžují provádění ústní hygieny. Dalším rizikovým faktorem je chybné postavení zubů.

Koncepce individuální profylaxe: Po nasazení fixního aparátu je pacientka objednána na prohlídku, kde instruktáž správného způsobu čištění zubů a doporučení zubní pasty obsahující fluorid a také aminfluoridový gel s vyšší koncentrací fluoridu. Dentální hygienistka rovněž uvede některé tipy pro čištění zámku a doporučí, aby pacientka používala i další pomůcky, jako mezizubní kartáček a dentální niť. Kromě toho se zmíní také o denním používání ústní vody s obsahem fluoridu. Tyto by se měly používat po čištění zubů. Další ošetření je prováděno v rámci užšího systému pozvánek k pravidelným prohlídkám, při nichž jsou prováděny další profylaktické výkony. Pro intenzivní fluoridaci zubů doma je předepsán fluoridový gel vyšší koncentrace s aminfluoridem.

Užitek: Intenzivní konzultační činností a ošetřováním pacientky je demonstrována odborná způsobilost týmu zubní ordinace, opakující se motivační a instruktážní rozhovory zvyšují odbornou způsobilost pracovníků zubní ordinace a umožňují jim získávat další zkušenosti.

Spokojenost pacientky vede k lepší spolupráci. Důsledné provádění doporučených opatření ústní hygieny a aplikace fluoridových přípravků zabraňují vzniku zubního kazu a zánětu dásní.
 

TIP PRO VÁS:

Pro intenzivní domácí péči je určen přípravek elmex® gelée dentální gel, léčivý přípravek pro lokální fluoridaci. Koncentrovaný zubní gel, který obsahuje  téměř 10x vyšší množství fluoridů než běžná pasta, a chrání tak povrch zubu před působením kyselin, které našim zubům neprospívají. Díky svým účinkům léčí počínající zubní kaz a minimalizuje riziko jeho vzniku. Použití tohoto gelu je velmi jednoduché. Stačí jej jednou týdně kartáčkem nebo vatovou tyčinkou nanést na povrch zubů a nechat působit. Po aplikaci není třeba vyplachovat ústa, stačí jen vyplivnout přebytečný gel. Jeho použití je vhodné a efektivně působí i při zvýšené citlivosti zubů.

Povinné sdělení u léčivého přípravku:

Elmex®gelée dentální gel je lék k použití v dutině ústní. Obsahuje léčivé látky: směs aminfluoridů a fluorid sodný. Čtěte pečlivě příbalovou informaci!

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti